BRAZILIA-ROMÂNIA 1-0. Ronaldo s-a retras din activitate, după ce a bifat 15 minute contra României. Gândul a transmis meciul LIVE TEXT

Naţionala României a avut câţiva suporteri la partida cu Brazilia.

UPDATE 5.52 Partida se încheie cu victoria Braziliei, scor 1-0. Pentru România urmează alt "amical" pe tărâm sud-american, meciul cu Paraguayul, de sâmbătă.

Min. 90+3 - Brazilienii ratează ultima ocazie a meciului.

Min. 90+2 - Tănase trimite un şut centrare foarte slab, din lovitură liberă.

Min. 90+1 - Torje face o cursă incredibilă şi obţine o lovitură liberă periculoasă.

Min. 90 - O pasă trimisă de un fundaş brazilian propriului portar este taxată prompt de suporteri, care huiduie.

Min. 87 - Torje trimite un şut foarte bun, cu efect, de la 25 de metri, dar portarul Braziliei respinge fără prea mari probleme.

Min. 86 - În aceste momente calme de final, se fac remarcaţi şi suporterii români prezenţi pe stadion.

Min. 84 - Brazilienii combină cu lejeritate şi par să aştepte finalul acestei partide amicale.

Min. 82 - Nilmar are o ocazie bună, dar trage peste poartă, din unghi.

Min. 80 - Iese Mureşan, intră Alexa.

Min. 79 - Pantilimon are o primă intervenţie bună.

Min. 78 - Iese Neimar, intră Thiago Neves.

Min. 77 - Zicu este foarte activ de cum a intrat pe teren, fiind implicat în mai toate combinaţiile.

Min. 75 - Am avut un corner, irosit de Torje.

Min. 74 - O ocazie mare pentru România. Alexe ajunge prea târziu la centrarea lui Torje.

Min. 73 - Iese Marica, intră Zicu.

Min. 71 - Iese Lucio, intră Luisao.

Min. 70 - Chiar dacă naţionala României este dominată aproape în totalitate, trebuie remarcat numărul mic de faulturi şi intervenţii nesigure ale defensive noastre, cu toate că aceasta este formată din jucători foarte tineri, care au jucat puţin împreună.

Min. 68 - Intră şi Pantilimon, în locul lui Tătăruşanu, care pare să se resimtă după accidentarea din debutul reprizei a doua.

Min. 66 - Câte o schimbare de fiecare parte. Giurgiu în locul lui Bourceanu şi Lucas Rodriguez în locul lui Robinho.

Min. 65 - O nouă ocazie incredibilă pentru Brazilia, după o serie de pase foarte rapide. Tătăruşanu este, ca de obicei, la post şi respinge.

Min. 64 - Nilmar şutează periculos din întoarcere, Tătăruşanu prinde cu siguranţă.

Min. 62 - Papp acordă un nou corner.

Min. 61 - Lucas Leiva intră în locul lui Sandro, accidentat.

Min. 58 - Marica intră cu mingea la picior în careul brazilienilor, dar nu obţine decât un out.

Min. 57 - Tătăruşanu prinde cu siguranţă o centrare, dar încă şchiopătează, după ciocnirea cu Papp.

Min. 56 - O nouă ocazie mare pentru Brazilia. Salvează Papp, care se ciocneşte cu Tătăruşanu. Portarul nostru acuză probleme la genunchi.

Min. 54 - Alexe intră în locul lui Sânmărtean.

Min. 53 - Brazilienii nu se mai "obosesc" să centreze, ci au început să încerce şuturile din unghi.

Min. 52 - Încep şi românii să paseze cu călcâiul. Spectatorii deja huiduie posesia prelungită a echipei noastre.

Min. 49 - Repriza a doua începe la fel ca prima: brazilienii ţin mai mult de minge şi sunt mai periculoşi în preajma careului nostru.

Min. 48 - Papp are o intervenţie providenţială şi salvează România de primirea celui de-al doilea gol.

Min. 45 - Repriza a doua se reia, lovitura de start aparţine României. Nilmar intră în locul lui Ronaldo. Cristi Tănase îl înlocuieşte pe Surdu.

UPDATE 5.00 - Jucătorii Braziliei, fără Ronaldo, revin pe teren. Sunt aşteptaţi şi românii.

UPDATE 4.58 - Pe stadion s-a lăsat o linişte ciudată, după discursul emoţionant al lui Ronaldo.

UPDATE 4.53 - Ronaldo se află la centrul terenului şi adresează un mesaj de "la revedere" suporterilor. "Il Fenomeno" e însoţit de cei doi băieţi ai săi. "Obrigado" (Mulţumesc, în portugheză) este cuvântul cel mai des folosit de Ronaldo în discursul său.

Râpă şi Papp dau mâna şi stau de vorbă cu Ronaldo, la finalul primei reprize.

Cel mai probabil, acestea au fost ultimele momente ale lui Ronaldo pe un teren de fotbal.

Min. 45+3 - Prima repriză se încheie cu trei minute de prelungiri, lucru mai rar întâlnit în meciurile amicale. Parcă nici arbitrul nu a vrut să pună capăt prea repede carierei lui Ronaldo.

Min. 45+1 -Torje are o centrare foarte bună.

Min. 45 - Brazilienii se întrec în driblinguri la mijocul terenului.

Min. 43 - Tătăruşanu apără un nou şut al lui Ronaldo.

Min. 42 - Papp are o intervenţie exactă şi acordă corner pentru Brazilia.

Min. 40 - Ronaldo ratează o nouă ocazie mare, dar zâmbeşte şi e îmbrăţişat de coechipieri.

Min. 38 - Panică în careul nostru, am fost aproape de autogol. Între timp, Marica primeşte îngrijiri medicale la centrul terenului.

Min. 37 - Tătăruşanu îi strică sărbătoarea lui Ronaldo, care ratează o ocazie din cinci metri.

Min. 36 - Torje îi pasează excelent în careu lui Surdu, care ajunge prea târziu la balon.

Min. 33 - Suporterii brazilieni desfăşoară un steag imens cu figura lui Ronaldo, pe care stă scrisă porecla sa - "Il Fenomeno".

Min. 32 - Mureşan încearcă să surprindă echipa Braziliei cu o execuţie tehnică.

Min. 31 - Acum se produce schimbarea. Ronaldo păşeşte pe un teren de fotbal pentru ultima dată în carieră. Fred, jucătorul înlocuit, face plecăciuni în faţa lui Ronaldo.

Min. 29 - Ronaldo e la marginea terenului şi se pregăteşte să intre pe gazon.

Min. 26 - Ronaldo se dezechipează, se apropie momentul în care va intra pe teren. Între timp, România obţine un alt corner.

Min. 25 - Mureşan ratează o ocazie imensă, şutând în bară de la 30 de metri!

Min. 22 - GOL BRAZILIA. Brazilienii deschid scorul după o fază foarte frumoasă. Neymar îl driblează pe Tătăruşanu, apoi centrează în faţa porţii goale, de unde Fred reia în plasă. Brazilienii îi dedică golul lui Ronaldo.

Min. 20 - Între timp, mingea ajunge din nou în careul nostru. Două ocazii imense pentru Brazilia.

Min. 19 - Toate încercările de atac ale României au loc pe benzi. Vârful central Ciprian Marica pare total izolat de restul echipei.

Min. 17 - Brazilienii driblează cu uşurinţă toţi jucătorii care le ies în cale. Totuşi, nu reuşesc să înscrie. Nu degeaba portarul Tătăruşanu este singurul jucător care a jucat toate minutele din ultimul sezon al Ligii I.

Min. 15 - Mureşan are o intervenţie extraordinară în apărare, blocând un atac foarte periculos al Braziliei.

Min. 14 - Un nou corner pentru Brazilia, jucătorii noştri par depăşiţi de valoarea adversarilor.

Min. 13 - Ronaldo priveşte partida din vestiar şi pare că se pregăteşte să intre pe gazon.

Min. 12 - Ocazie imensă pentru Neymar, după un contraatac extraordinar al brazilienilor. Cel mai în formă jucător brazilian trage peste poartă, din unghi.

Min. 11 - Sânmărtean încearcă o incursiune similară celor din meciul cu Bosnia, dar este deposedat după două driblinguri.

Min. 9 - Jucătorii gazdă încearcă poarta cu şuturi de la 30 de metri, care nu îi pun probleme lui Tătăruşanu.

Min. 8 - Brazilienii încep să paseze cu călcâiul. Ritmul este bun, dar deocamdată nu au apărut ocazii mari de gol. Se vede totuşi că este un meci amical.

Min. 7 - Torje centrează înşeloător şi România are un corner.

Min. 6 - În urma unui fault la Torje, mingea ajunge în sfârşit în posesia României.

Min. 4 - Cum era de aşteptat, meciul se joacă în terenul României. Brazilienii au avut o lovitură liberă, un corner şi o altă mare ocazie.

Min. 1 - A început partida.

UPDATE 3.51 Stadionul Pacaembu are un vestiar inedit, cu gazon pe jos. Ronaldo se antrenează în vestiar, deoarece el nu va lua loc pe banca de rezerve, lucru considerat de organizatori sub demnitatea legandarului atacant.

UPDATE 3.49 Mutu, Raţ, Tamaş şi Săpunaru sunt absenţii României pentru acest meci, ei intrând deja în vacanţă. Să nu-l uităm nici pe fostul selecţioner Răzvan Lucescu, care a renunţat la post după meciul cu Bosnia. Echipa noastră va fi condusă azi de Ştefan Iovan.

UPDATE 3.48 Pentru Brazilia, acest meci este un ultim priej de a pregăti Copa America, turneu care va începe pe 1 iulie, în Argentina.

UPDATE 3.47 Cele două echipe au intrat pe gazon şi s-au aliniat la centrul terenului. În aceste momente se intonează imnul naţional al României.

UPDATE 3.45 Brazilia - România va începe în câteva momente. Partida reprezintă, în primul rând, meciul de retragere al legendarului atacant brazilian Ronaldo. Toate cele 40.000 de bilete pentru acest meci au fost vândute.

Echipa naţională de fotbal a României va disputa, miercuri, de la ora 3.50, pe stadionul Pacaembu din Sao Paulo, o partidă amicală cu selecţionata Braziliei. Meciul va consemna retragerea din activitate a legendarului vârf "cariocas", Ronaldo.

Brazilia, echipa probabilă: Victor - Maicon, Lucio, David Luiz, Andre Santos - Lucas, Sandro, Elano - Robinho, Neymar, Fred. Selecţioner: Mano Menezes.

România, echipa probabilă: Tătăruşanu - Râpă, Gardoş, Papp, Latovlevici - Torje, Mureşan, Bourceanu, Sânmărtean - Surdu, Marica. Antrenor: Ştefan Iovan.

Palmares: 2 meciuri - 0 victorii România, 0 egaluri, 2 victorii Brazilia. Golaveraj 2-5

Primul meci: România-Brazilia 2-3, în 10 iunie 1970, la CM 1970 din Mexic.

Al doilea meci: România-Brazilia 0-2, în 17 aprilie 1974, într-un amical disputat la Sao Paulo.

Partida României cu Brazilia este prima pe care echipa naţională o dispută în cadrul turneului din America de Sud. La 11 iunie, de la ora 23.00, selecţionata României va întâlni prima reprezentativă a Paraguayului pe stadionul Defensores del Chaco din Asuncion.